Şuan dünya üzerinde yaşayan binlerce üzüm türü vardır hepsinin kullanım amacı farklıdır. Sofralık kurutmalık ve şaraplık üzümler. Bizim konumuz şarap olduğu için burada sadece dünyanın kabul ettiği şaraplık üzüm türlerinden bahsedeceğiz.

1- Birinci sırada kuşkusuz ki Cabarnet Sauvignon üzüm türü vardır kırmızı şarap denilince ilk akla gelen üzüm çeşidi dir. Dünya üzerinde en çok kulanılan türdür.

2- İkinci olarak Chardonnay Türkiye’de Şardone olarak bilinir ve buda Dünya’nın en iyi beyaz şaraplık üzüm türüdür. Bu türün şarapları yıllanmaya uygun olması ile bilinir. 50-100 yıl kadar yıllanabilir.  Yıllanmaya uygun şarap ve üzüm denildiğinde akla bu iki tür gelir Chardonnay ve Cabarnet Sauvignon.

3- Chenin Blanc bol güneş alan bölgelerde yetişen asit oranı çok yüksek bir beyaz üzümdür. Şeker oranı çok yüksek olduğu için şaraba dönüştüğünde de alkol oranı çok yüksek olur.

4- Gamay Beaujolais şaraplarının yapıldığı üzüm türüdür. Kökeni Burgundy bölgesinden gelmektedir çok üretilen bir üzüm olduğu için piyasada çok fazla şarabı vardır. Yıllandırmaya bırakmadan erken içilen bir kırmızı şarap üzümüdür.

5- Gewürztraminer Almanya kökenli bir üzüm türüdür alkol oranı oldukça yüksektir %14 ve üzeri.

6- Grenache karabiber aromalı yüksek alkollü ama tanen oranı düşüktür. Daha yüksek tat elde etmek için tanenli türlerle karıştırılarak yapılır. Kırmızı şaraplık üzümdür.

7- Merlot da Grenache gibi taneni düşük bir türdür ve Cabarnet Sauvignon gibi yüksek tanen oranına sahip türlerle mix olarak yapılır kaliteli bir kırmızı şarap verir.

8- Pinot Noir çok az bulunan bir türdür bunun nedeni ise çok hassas bir tür olması en küçük hava değişiminden etkilenmesidir. Risk almak istemeyen üreticiler bu türü kullanmazlar ama risk alıp ektiğinizde iyi bir yılda bana göre Dünya’nın en iyi kırmızı şaraplarını verir. Benim en sevdiğim şaraptır Pinot Noir.

9- Riesling Klasik beyaz üzümdür. Almanya menşeilidir Almanya’da en çok kullanılan şaraplık üzümüdür. Alkol oranı düşük içimi hafif ve soğuğa dayanıklı bir türdür.

10- Sauvignon Blanc Vahşi yeşil ot aromalı beyaz şaraplık üzümdür genelde sek olarak yapılmaz.

11- Sémillon Bordeaux  bölgesinde sıklıkla üretilen bir beyaz üzüm türüdür. Sek ve tatlı şarap yapımında kullanılır.

12- Syrah (Shiraz) Çok koyu renkli sert şaraplar elde edilir.

Yukarıda saydığımız türler Dünyanın kabul ettiği şaraplık üzüm türleridir. Aşağıda da yerli şaraplık üzüm türlerini bulabilirsiniz.

Narince (beyaz) Türkiye’de ki en iyi yerli beyaz şaraplık üzüm türüdür. Tokat bölgesinde meşhur yetişir Tokat yaprağı bu türden elde edlir.

Papazkarası kırmızı

Öküzgözü kırmızı

Boğazkere kırmızı

Kalecik Karası kırmızı

Horoz Karası kırmızı

Ada Karası kırmızı

Çal Karası kırmızı