Şarap üretim teknolojileri okulu

Şarap üretimi ile ilgili baştan sona eğitim almak isteyen gençler, Şaraba merakı ilgisi olan üniversite seçecek olan öğrenciler bu video yu mutlaka izleyin.

Video içeriği şu şekilde.

Namık Kemal Üniversitesi Şarköy Meslek Yüksek okulu şarap üretim teknolojisi okulu, şarap sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek üzere kurulmuştur. Verdiğimiz eğitim topraktan başlar Asmadan üzüm ve Üzümden şarap a doğru ilerler, şarabı oluşturan tüm elementleri kapsar. Bunun dışında mikrobiyoloji, Fermantasyon, alkollü içecekler, dünya şarap tarihi, organik bağcılık, beslenme ilkeleri, gibi derslerimizde vardır.

Okulumuzun kendine ait bağı şaraphanesi laboratuvarı vardır, bağda her öğrencinin kendi sırası vardır, bu sırada çapa, seyreltme, budama gibi işlemleri kendimiz yaparız. Şarap hanemizde hasat ettiğimiz üzümü önce makinelerimizle şıraya çevirir daha sonra ise biz şaraba çeviririz. Laboratuvarda ise elde ettiğimiz şarabın kimyasal yapısını inceleriz. Okulumuzdaki diğer tüm bölümler 1 adet staj yaparken biz iki staj yaparız bu iki stajımızın birincisi okulumuzda, hem laboratuvarda ve hem bağda olmak üzere stajımızı gerçekleştiririz. 2. stajımızı ise seçtiğimiz herhangi bir şarap firmasında yapabiliyoruz. Bu bölümden mezun olacak arkadaşlar herhangi bir şarap firmasında şarap üretim teknikeri olarak çalışabilirler. Yada büyük bir şarap üreticisi olabilirler.